BLOG

Mobilna czy stacjonarna stacja CIP – jak dobrać do potrzeb?

Systemy do mycia linii produkcyjnych CIP (ang. cleaning in place) to nieodzowny element każdego zakładu produkcyjnego. Z ich pomocą możliwe jest zautomatyzowane i efektywne mycie oraz dezynfekcja linii produkcyjnych.

Czym jest stacja mycia CIP

Wykorzystanie systemów CIP to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców, dla których ważne jest zachowanie najwyższego poziomu warunków sanitarnych na liniach produkcyjnych. Przeprowadzane procesy mycia taśmociągów są automatyczne i bezinwazyjne. Bazują one na zastosowaniu opcji samooczyszczania  - dzięki pracy w obiegu zamkniętym umożliwiającej wykorzystanie wody o niskiej temperaturze.

Choć stacje CIP najczęściej wykorzystywane są do mycia systemów rurowych oraz różnego rodzaju zbiorników, nasi inżynierowie opracowali autorski system umożliwiający wdrożenie procesów mycia taśmociągów. Oferowana przez nas stacja myjąca do taśmociągów spożywczych w technologii CIP to sposób na zwiększenie efektywności mycia w placówkach produkcyjnych. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii umożliwiło nam uzyskanie ściśle zautomatyzowanego procesu mycia, przez co prawdopodobieństwo wystąpienia błędu ludzkiego zostało zredukowane do minimum. Rozwiązanie to wpływa ponadto na obniżenie zużycia energii elektrycznej i wody - jest więc nie tylko energooszczędne, lecz także ekologiczne.

Co więcej, systemy do mycia linii produkcyjnych nie wpływają na spowolnienie lub zatrzymanie pracy, mogą być bowiem stosowane bez zatrzymywania produkcji - oznacza to, że nie generują one strat czasowych.

Systemy Cleaning-In-Place umożliwiają ponadto kompleksowe mycie większości komponentów składających się na linie produkcyjne - wśród nich m.in. rur, zbiorników czy filtrów. Doskonale sprawdzą się więc w miejscach, w których niezbędne jest zachowanie najlepszych warunków sanitarnych, takich jak zakłady zajmujące się przetwórstwem żywności, lekarstw czy kosmetyków.

Kiedy zdecydować się na mobilny, a kiedy na stacjonarny system Cleaning-In-Place

Mobilne stacje CIP zaprojektowane są tak, by umożliwiać szybkie i łatwe przemieszczanie - dzięki temu systemy myjące mogą znaleźć się bliżej odkażanych komponentów. W przypadku rur czy zbiorników możliwe jest również tymczasowe połączenie ich z systemem w celu dokładniejszego mycia. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla tych zakładów produkcyjnych, w których zachowanie prawidłowych warunków sanitarnych wiąże się z koniecznością lepszego dostępu do mytych elementów.

Z kolei stacjonarne stacje CIP instaluje się w określonym miejscu - oznacza to, że nie ma możliwości przesuwania ich po pomieszczeniu. Będzie to więc doskonałe rozwiązanie dla tych zakładów, w których nie jest wymagane mobilne przeprowadzanie mycia i odkażania.

Wróć