Klient: Polska
Data realizacji: Q2, 2021

 

Cel projektu: Prototypowy tester szczelności puszek


Skąd biorą się nieszczelności puszek? Przyczyną mogą być wadliwe puszki lub uszkodzone zaworki, które przepuszczają gaz znajdujący się w pojemniku pod wpływem działającego od środka puszki ciśnienia. Aby zminimalizować to ryzyko, niezwykle istotne jest kupowanie puszek oraz zaworków od renomowanych dostawców.


Kluczowym elementem produkcji aerozoli jest dobranie odpowiedniej kombinacji parametrów zacisku dla konkretnej pary puszki i zaworka. Warto mieć na uwadze, że często puszki, które z pozoru są podobne, w detalach istotnie się od siebie różnią i wymagają innych parametrów. Zazwyczaj takie parametry rekomendują producenci zaworków lub puszek. Nie mogąc zawsze uniknąć różnic w parametrach puszek, warto szczególną uwagę zwrócić na korzystanie z dostawców maszyn, którzy kładą duży nacisk na precyzję wykonania swoich podzespołów oraz sprawdzanie szczelności puszek.


Naszym celem było dostarczenie alternatywnego dla automatycznej wanny testowej rozwiązania sprawdzającego szczelność puszek aerozolowych. Wanny testowe są powszechnie przyjętym i od lat wykorzystywanym rozwiązaniem w branży aerozolowej. Ich działanie polega na zanurzeniu puszek w gorącej wodzie (ok. 60°C) na czas od 3 do 6 minut. Jeżeli puszka jest nieszczelna, to powinna eksplodować w zamkniętym i kontrolowanym środowisku wanny. Wanny testowe są skutecznym i wiarygodnym elementem linii aerozolowych akceptowanym również przez restrykcyjne dyrektywy i organizacje dopuszczające. Urządzenia te mają jednak jedną zasadniczą wadę – są drogie w utrzymaniu oraz bardzo energochłonne, dlatego w ramach specjalnej współpracy jeden z naszych klientów zlecił nam zaprojektowanie oraz zbudowanie prototypowego urządzenia działającego na innej zasadzie niż wanna, które będzie wykrywać ewentualne wycieki gazu za pomocą ultraczułych sensorów.

 

Przebieg pracy


Wiedzieliśmy, że poza wannami istnieje na rynku jedno rozwiązanie, które sprawdza szczelność puszek w czasie ich ruchu na transporterze bez konieczności ich zanurzania w wodzie. Jest to jednak bardzo drogie rozwiązanie, nawet w porównaniu z wannami, a naszym celem było stworzenie rozwiązania jednocześnie niezawodnego i przystępniejszego cenowo.


Prace rozpoczęliśmy od stworzenia koncepcji. Jedną z naszych głównych wytycznych było zaprojektowanie maszyny modułowej, która w łatwy sposób będzie mogła zostać zaadaptowana dla linii o różnych wydajnościach. W drodze dalszych analiz i dzięki zaangażowaniu naszych dostawców określiliśmy minimalne parametry, jakie czujniki powinny spełniać wg dyrektywy ATEX oraz w obszarze różnych czujników i automatyki. Kilka potencjalnie spełniających kryteria czujników poddanych zostało testom i finalnie udało się dobrać sensory, które spełniałyby wymogi i były w stanie wykrywać nawet małe wycieki spowodowane nieszczelnością puszki. Dla zwiększenia precyzji pomiarów urządzenie wyposażyliśmy w dwie stacje badające, z czego każda posiadała inną czułość. Zamontowaliśmy je w urządzeniu, a następnie dostosowaliśmy program sterujący urządzeniem.

 

Efekt


Gotowe urządzenie zainstalowaliśmy na dostarczonej wcześniej przez Solmatic linii u klienta. Pierwotną linię wyposażyliśmy w wannę, którą klient musiał zostawić z uwagi na wymogi. Obecnie klient korzysta z obu urządzeń i po kilku miesiącach można ewidentnie stwierdzić, że tester szczelności jest przynajmniej tak skuteczny jak wanna.


Daje nam to dużą pewność, że nasze nowe urządzenie zostanie zaakceptowane jako powszechna alternatywa dla wanien przez autoryzujące organizacje. Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach:
•    dla linii o wydajności do 60 sztuk na minutę,
•    dla linii o wydajności do 120 sztuk na minutę.

 

Maszyny użyte w projekcie:


1.    Stacja czujników wycieku gazu

 

Potrzebujesz rozwiązania dla siebie? Szukasz kompetentnego partnera? Skontaktuj się z naszymi inżynierami! Z pewnością dopasujemy urządzenie odpowiednie dla Twojej linii. Napisz na sales@solmatic.pl lub zadzwoń pod numer +48 32 307 07 41.