Nowoczesne systemy Cleaning-In-Place pozwalają na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa, a zarazem utrzymanie czystości w zakładach produkcyjnych, których nieodłącznym elementem są zanieczyszczenia w postaci pozostałości produkcyjnych czy bakterii. Stacje CIP gwarantują utrzymywanie w czystości większości elementów linii produkcyjnych: rurociągów, filtrów, zbiorników, armatur oraz wszystkich innych urządzeń narażonych na powstawanie i osadzanie się zanieczyszczeń.

 

Systemy CIP – dla kogo?

Systemy Cleaning-In-Place sprawdzają się w tych gałęziach przemysłu, w których surowe zasady sanitarne wymagają najwyższej dbałości o higienę i bezpieczeństwo wytwarzania produktów. Wykorzystywane są więc w przetwórstwie żywności, przy produkcji napojów i wyrobów mleczarskich, podczas wytwarzania kosmetyków i farmaceutyków.

 

Zalety systemów Cleaning-In-Place

Stacje umożliwiają czyszczenie sprzętów bez konieczności ich wcześniejszego demontażu, co znacząco wpływa na wydajność procesu produkcji i zmniejsza nakład włożonej pracy. Niedomyte linie produkcyjne są narażone na kosztowne awarie (np. w przypadku zatkania filtrów przez kawałki żywności, konieczne będzie wyłączenie całej taśmy produkcyjnej i skorzystanie z serwisu). Regularne czyszczenie linii produkcyjnych pozwala uniknąć usterek maszyn i wysokich wydatków na ich naprawę. Ponadto podczas pracy stacje CIP wykorzystują oszczędne rozwiązania – takie jak kilkukrotne filtrowanie czy wykorzystywanie tej samej wody do czyszczenia maszyn.

Korzystając z systemów CIP, zyskujesz pewność utrzymania najwyższych standardów higienicznych w przedsiębiorstwie. Profesjonalne systemy do mycia linii produkcyjnych pozwalają utrzymać wszystkie urządzenia w czystości, dzięki czemu do produktów oraz żywności znajdujących się na taśmie nie przedostają się szkodliwe bakterie i zarazki, gwarantując wysoką jakość wytworzonych produktów. Sam program mycia (a więc jego ciśnienie, czas, wielkość przepływu czy temperaturę) jest w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb.

 

Mycie za pomocą stacji CIP najczęściej składa się z następujących etapów:
    • płukanie w celu usunięcia resztek,
    • alkaliczne mycie w celu usunięcia tłuszczy i białek,
    • ponowne płukanie wodą,
    • mycie kwasem w celu usunięcia resztek mineralnych oraz neutralizacji,
    • końcowe płukanie wodą.

 

Stacja CIP – mobilna czy stacjonarna?

Decydując się na wdrożenie w przedsiębiorstwie systemu Cleaning-In-Place, staniesz przed wyborem: jaką stację wybrać – mobilną czy stacjonarną? Warto wybrać taki rodzaj urządzenia, który będzie współgrał z całą infrastrukturą zakładu produkcyjnego i stuprocentowo spełniał potrzeby w zakresie funkcjonalności i komfortu użytkowania. Wybór między stacją mobilną a stacjonarną warunkowany jest wieloma czynnikami – m.in. częstotliwością mycia, ilością mytych punktów, lokalizacją stacji oraz różnorodnością i strukturą produkcji. Nie bez znaczenia jest także czynnik finansowy.

Mobilna stacja CIP sprawdzi się wszędzie tam, gdzie linie produkcyjne rozmieszczone są w kilku różnych punktach zakładu, a sam zakład wymaga od swoich urządzeń dużej elastyczności. W takim przypadku mobilna stacja będzie dla zakładu nie tylko bardziej ekonomiczna, ale też stanie się dobrym rozwiązaniem pod kątem wewnętrznej logistyki. Stacjonarna stacja CIP z kolei będzie lepszym rozwiązaniem dla fabryk, w których funkcjonują sztywne godziny pracy linii produkcyjnych, a przestoje są krótkie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zakład nie odczuje strat związanych z przestojami, które generowałoby przemieszczanie z punktu do punktu stacji mobilnej.

Jeśli nadal zastanawiasz się, który rodzaj stacji CIP sprawdzi się najlepiej w Twoim przedsiębiorstwie, skontaktuj się z naszymi przedstawicielami – napisz wiadomość na adres sales@solmatic.pl.

 

Dlaczego Solmatic?

W naszej ofercie znajdziesz profesjonalne stacje Cleaning-In-Place mobilne, stacjonarne oraz innowacyjną myjkę dla taśmociągów. 

Nasze maszyny powstają ze sprawdzonych komponentów od renomowanych dostawców. Komponenty – wykonane ze stali nierdzewnej odpornej na zniszczenia mechaniczne – zapewniają ich trwałość i wydajność. Zanim dostarczymy urządzenie do klienta, poddajemy je wnikliwym testom wydajności i bezpieczeństwa.

Wszystkie nasze maszyny obejmuje gwarancja. Prowadzimy również serwis gwarancyjny online, pomagając zdalnie naszym klientom – niezależnie od tego, gdzie się w danej chwili znajdują. Nasi fachowcy wykonują przeglądy okresowe. Posiadamy szeroki asortyment sprawdzonych części zamiennych, więc jeśli podczas badania technicznego okaże się, że jedna z części powinna zostać wymieniona, możemy wykonać taką usługę od razu.
Każde przedsiębiorstwo ma swoje własne wymogi i procedury jakościowe. Mając to na uwadze, przykładamy ogromną wagę do tworzenia rozwiązań dopasowanych pod indywidualne potrzeby. Nasz system pozwala na skonfigurowanie działania stacji CIP tak, by stuprocentowo spełniała wymogi danego zakładu. Jesteśmy w stanie skonfigurować pod potrzeby praktycznie wszystkie parametry klienta – parametry czystości (konduktancja, PH, mętność) mogą być mierzone, a samo mycie skonfigurowane w ten sposób, by zakończyło się dopiero po osiągnięciu konkretnych wartości. 

Każdą stację Cleaning-In-Place wyposażamy w panel operatorski, który przedstawia graficznie cały proces mycia, dzięki czemu operator widzi w czasie rzeczywistym, który etap procesu mycia jest aktywny. Stacja zbiera wszystkie dane dotyczące czasów mycia i pomiarów parametrów – te z kolei mogą zostać zapisane we wskazanym przez klienta formacie (np. w pamięci stacji, w chmurze lub w miejscu wskazanym przez klienta).

 

Szukasz sprawdzonego dostawcy systemów Cleaning-In-Place, który nie tylko dostarczy wydajne urządzenie, ale też przeszkoli Twój zespół w zakresie jego obsługi? Skontaktuj się z Działem Handlowym Solmatic, wysyłając zapytanie na adres sales@solmatic.pl.