Mając na uwadze zapewnienie naszym klientom rozwiązań gwarantujących najwyższą jakość produkcji i bezpieczeństwo ich klientów (w gotowej puszce panuje ciśnienie na poziomie od 6 do 10 bar!), oferujemy bezpieczne i sprawdzone systemy testowania szczelności aerozoli. Testy przeprowadzamy, wykorzystując trzy maszyny: automatyczną wannę testową, czujnik szczelności oraz laboratoryjną wannę testową.

 

Automatyczna wanna testowa

Wykorzystanie działających w trybie ciągłym wanien testowych jest jedną z najpopularniejszych metod sprawdzania szczelności pojemników aerozolowych o określonych wymiarach i typach zaworów. Urządzenie składa się z zespołu wanny, zespołu napędowego, suszarki oraz szafy sterowniczej i nie wymaga dodatkowego operatora.


Przyjrzyjmy się schematowi działania wanny testowej. Napełnione produktem pojemniki aerozolowe, powoli przejeżdżając przez wannę, zanurzane są w wodzie o temperaturze 60°C przez okres od 3 do 5 minut. Jeśli któraś z puszek jest nieszczelna – powinna w tym momencie wybuchnąć. Nieszczelne pojemniki są usuwane z linii produkcyjnej. Zobacz video: https://vimeo.com/222635544.

Po wyjeździe z wanny pojemniki osuszane są strumieniem powietrza pod wysokim ciśnieniem. W ofercie Solmatic znajdują się obecnie trzy wanny automatyczne dostosowane do linii produkcyjnych o różnych wydajnościach. Każde z urządzeń zdolne jest przeprowadzić badania pod kątem szczelności 60, 80 lub 120 puszek na minutę. Taki system – choć sprawdzony i efektywny – jest jednak dość energochłonny. Wymaga doprowadzenia do wysokiej temperatury i stałego utrzymywania w niej około 1000-1500 litrów wody.

 

Czujnik obecności gazu

Producenci aerozoli nieustannie szukają nowych, doskonalszych sposobów na testowanie szczelności aerozoli. W Solmatic stworzyliśmy innowacyjne urządzenie na indywidualne zlecenie jednego z naszych klientów w Polsce – czujnik szczelności puszek (bramkę czujników obecności gazu). Urządzenie służy do kontroli wycieku gazu z puszek aerozolowych na istniejącej linii technologicznej oraz eliminacji puszek z przeciekiem gazu z dalszej produkcji. Bramka czujników gazu współpracuje z transporterem, po którym przesuwają się sprawdzane przez bramkę puszki aerozolowe. Nasze urządzenie jest wyposażone w osiem bardzo czułych sensorów badających widmo gazu. Jak wygląda schemat działania czujnika w praktyce? Pojemniki aerozolowe wypełnione gazem transportowane są przez dwa stanowiska badawcze. Jeżeli czujnik wykryje gaz, oznacza to, że puszka jest nieszczelna. Wadliwy egzemplarz zostaje zdmuchnięty z transportera przez dyszę sprężonego powietrza i spada do pojemnika znajdującego się w dolnej części urządzenia, skąd zostaje zabrany przez operatora. Czujnik szczelności jest pierwszym tego typu urządzeniem stworzonym w Solmatic. Naszym celem jest stałe doskonalenie tej technologii, by w przyszłości stała się tańszą i energooszczędną alternatywą tradycyjnych metod badania szczelności pojemników aerozolowych. 

 

Laboratoryjna wanna testowa

Laboratoryjna wanna testowa (manualna) jest odpowiednikiem wanny automatycznej, który przeprowadza testy na mniejszą skalę. Urządzenie jest obsługiwane przez jednego operatora.
Jak działa wanna laboratoryjna? W urządzeniu mieści się osiem napełnionych produktem pojemników aerozolowych. Operator za pomocą dźwigni zanurza badane pojemniki w podgrzanej wodzie, co umożliwia wzrokowe wykrycie nieszczelności w testowanych pojemnikach oraz eliminację wadliwych egzemplarzy z linii produkcyjnej.

 

Które rozwiązanie wybrać?

Wszystko zależy od preferencji, potrzeb i możliwości klienta. W Solmatic oferujemy indywidualne rozwiązania uwzględniające aktualne wymagania naszych klientów, gwarantując kompleksowy przebieg zlecenia i doradztwo na każdym etapie realizacji projektu.


Potrzebujesz indywidualnej oferty? Skontaktuj się z nami – napisz na sales@solmatic.pl lub zadzwoń pod numer +48 32 307 07 41.