Klient: Niemcy

Data realizacji: Q1, 2021

 

Cel projektu: Kuleczkarka na zmienną liczbę kulek

 

Produkcja niektórych aerozoli – zwłaszcza farb lub aerozoli technicznych – wiąże się z koniecznością wrzucenia do puszki metalowych lub szklanych kulek. Ten krok jest wymagany, ponieważ produkt w puszce to mieszanina kilku składników i często zalecane jest wstrząśnięcie puszki przed wydozowaniem produktu, aby mieć pewność, że składniki są dobrze wymieszane.

 

W zależności od parametrów produktu konieczne może być wrzucenie więcej niż jednej kulki. W przypadku naszej realizacji klient wymagał wrzucania czterech kulek do puszki z wydajnością 60 cykli na minutę. Klient oczekiwał automatycznej zmiany liczby kulek – bez konieczności wykonywania wielu operacji.

 

Przebieg pracy

 

Kuleczkarki zazwyczaj montuje się przed Automatycznymi Modułami Rotującymi (AMR) lub w środku nich, jako jeden z modułów przed procesem nalewania produktu do puszki. W tym przypadku klient posiadał już AMR i zlecił nam wyprodukowanie jedynie kuleczkarki, którą mógłby w środku zamontować.

 

Dotychczas produkowane przez nas kuleczkarki standardowo mogły wrzucać do trzech kulek, dlatego konieczne było nowe podejście do tego urządzenia. W drodze spotkań wewnętrznych udało nam się opracować koncepcję modułowego systemu wrzucania kulek, który moglibyśmy dowolnie konfigurować i rozbudowywać odpowiednio dla pożądanej liczby wrzucanych kulek. Cały system wrzucania to sprawdzone od lat rozwiązanie, jednak przeprowadziliśmy standardowo szczegółowe testy. Nie pomijamy tego etapu w żadnym przypadku – zarówno przy wdrażaniu nowego, jak i sprawdzonego rozwiązania.

 

W kuleczkarce zamieściliśmy ultraczułe sensory liczące, dzięki czemu byliśmy w stanie utrzymać jej wydajność na poziomie 60 sztuk na minutę – niezależnie od liczby wrzucanych kulek w jednym cyklu. Ponadto urządzenie wyposażyliśmy w szafę sterującą, a moduły odliczające liczbę kulek – w siłowniki sterujące. Dzięki temu zmiana liczby wrzucanych kulek odbywa się za pomocą jednego przełącznika.

 

Efekt

 

Gotowe urządzenie zamontowaliśmy na linii produkcyjnej klienta i połączyliśmy je z logiką sterującą. Dzięki dużej elastyczności w zakresie ilości wrzucanych kulek oraz dużej maksymalnej liczbie wrzucanych kulek klient jest w stanie napełniać większą gamę produktów o złożonych recepturach. W branży kontraktowej produkcji aerozoli jest to kluczowe i pozwala na oferowanie usług szerszemu gronu klientów.

 

Bardzo istotną kwestią w produkcji jest również czas przezbrojenia maszyn do współpracy z nowym produktem lub innym rozmiarem puszek aerozolowych. Często instalacja nowej maszyny lub urządzenia wiąże się z dodatkowym czasem koniecznym do jej przezbrojenia – a przy dużych liniach ten czas może sięgać nawet kilku godzin przy starych technologiach. W przypadku naszej kuleczkarki wdrożenie nowego urządzenia pozostało bez w pływu na czas przezbrojenia, ponieważ zmiana ilości wrzucanych kulek zajmuje poniżej 10 sekund.

 

Maszyny użyte w projekcie

  1. Kuleczkarka

 

Potrzebujesz rozwiązania dla siebie? Szukasz kompetentnego partnera? Skontaktuj się z naszymi inżynierami! Z pewnością dopasujemy urządzenie odpowiednie dla Twojej linii. Napisz na sales@solmatic.pl lub zadzwoń pod numer +48 32 307 07 41.