Klient: Wiodący producent czap aerozolowych
Data realizacji: Q1, 2020
Cel projektu: Pakowaczka czap
Celem projektu było zaprojektowanie i zbudowanie innowacyjnej maszyny do pakowania czap aerozolowych do pudeł w uporządkowanej formie. Jeden z liderów produkcji czap w Europie skontaktował się z nami, ponieważ od jakiegoś czasu mierzył się z problemem reklamacji od klientów z powodu zdeformowanych czap łamiących się podczas osadzania. Nowe urządzenie powinno działać z wydajnością 60 sztuk na minutę.
Przebieg pracy
Prace nad projektem zaczęliśmy od analizy procesu produkcyjnego u klienta. Dowiedzieliśmy się, że deformacja czap spowodowana jest pakowaniem ich zbyt szybko i w nieuporządkowany sposób po wyjęciu z formy w maszynie wtryskującej. W konsekwencji plastik był wciąż ciepły, a przez to bardziej plastyczny i podatny na deformację pod wpływem nierównomiernego nacisku.
Następnie zbadaliśmy rynek pod kątem wykorzystywanych pudeł do pakowania czap, aby nowo zaprojektowana maszyna była jak najbardziej uniwersalna i mogła zostać wykorzystana do pomocy również innym klientom z branży. Dlatego dla rozwiązania problemu kluczowe było rozwiązanie dwóch problemów: elastyczności ciepłego plastiku oraz zapewnienie równomiernego rozmieszczenia nacisku działającego na czapy. Dla zagwarantowania równomiernego rozłożenia sił działających na czapy w pudle konieczne było ułożenie ich w uporządkowany sposób – warstwami.
Zawsze staramy się korzystać z naszego szerokiego doświadczenia oraz wykorzystywać sprawdzone rozwiązania lub ich elementy w maszynach prototypowych. Do transportu czap pomiędzy maszyną wtryskującą a pakowaczką wykorzystaliśmy system elewatorów oraz nasz standardowy sorter czap wraz z transporterkiem, które są zazwyczaj wykorzystywane w zestawie z osadzarką czap. Jednocześnie przeanalizowaliśmy również ilość czap pakowanych przez klienta do pojedynczego pudła, by dobrać zapewniający optymalne wykorzystanie kubatury kadłuba układ czap na każdej warstwie. Ilość czap w kolejnych rzędach każdej warstwy jest odliczana za pomocą zespołu czujników i siłowników. Po ułożeniu całej warstwy na platformie przygotowawczej czapy są pobierane i przenoszone do pudła za pomocą specjalnego chwytaka z ssawkami sterowanego napędem serwo. Chwytak może zostać łatwo wymieniony w zależności od tego, jakiej średnicy czapy klient chce pakować. Problem zbyt wysokiej temperatury czap rozwiązaliśmy za pomocą specjalnego systemu chłodzenia zamontowanego w zespole elewatorów.
Efekt
Instalacja maszyny przyniosła klientowi szereg korzyści. Nie tylko zautomatyzowała proces produkcyjny w obszarze pakowania (do tej pory pakowanie odbywało się ręcznie, włączając w to odliczanie czap), ale przede wszystkim wyeliminowała problem reklamacji zdeformowanych czap.
Ponadto urządzenie spełnia wymagania w zakresie wydajności, która może zostać łatwo podniesiona do ponad 100 sztuk na minutę. Instalacja pakowaczki przyniosła też duże oszczędności logistyczne – dzięki pakowaniu w uporządkowany sposób udało się w tych samych pudłach zmieścić aż o 23% czap więcej niż w przypadku starego sposobu pakowania!
Powyższa realizacja jest przykładem rozwiązania problemu w branży aerozolowej od strony dostawcy elementów, ale w naszej ofercie znajdują się również maszyny, które pozwalają rozwiązać problem zdeformowanych czap po stronie klientów zajmujących się produkcją aerozoli. Skorzystają z nich zarówno posiadacze własnych marek, jak i usługodawcy w zakresie kontraktowego napełniania aerozoli.
Maszyny użyte w projekcie:
1. Automatyczna układarka czap WCZ
2. Sorter czap
3. Elewator czap