Klient: Dania
Data realizacji: Q3, 2021

 

Cel projektu: Osadzarka czap typu Pick & Place

 

Klient zgłosił się do nas z prośbą o dostarczenie systemu automatycznego osadzania czap na puszkach aerozolowych. Problem, z jakim się borykał, to niska jakość czap dostarczanych przez producentów tych elementów. Wiele z nich było zdeformowane w wyniku zbyt szybkiego pakowania w niezorganizowany sposób po wyjęciu z maszyny wtryskującej.


Dla płynnej pracy konwencjonalnych osadzarek foremność oraz powtarzalność elementów są kluczowe. Jeżeli elementy nie są foremne, istnieje ryzyko, że czapy połamią się podczas osadzania. Dokładnie taki problem występował u naszego klienta, przez co klient nie był w stanie korzystać z obecnie posiadanej osadzarki. 


Wiedzieliśmy, że musimy podejść do tego procesu w zupełnie nowy sposób, aby zapewnić płynne osadzania przy niepewnej jakości czapach. Nasz zespół projektowy we współpracy z doświadczonymi mechanikami zaprojektował innowacyjny system chwytania czap, który w momencie osadzenia przywraca czapę do foremnego kształtu, co pozwala na jej bezproblemowe osadzenie. System składał się z elewatora czap, sortera czap oraz osadzarki.

 

Przebieg pracy

 

Prace nad projektem rozpoczęliśmy od przeprowadzenia testów próbek czap, które otrzymaliśmy od klienta, na konwencjonalnych osadzarkach indeksujących oraz rotacyjnych. Nasze maszyny zazwyczaj pracują bezproblemowo nawet z nieznacznie zdeformowanymi czapami – niestety w tym przypadku czapy odbiegały od foremnego kształtu w tak dużym stopniu, że konieczne było stworzenie nowej maszyny.


Proces budowania maszyny rozpoczęliśmy od analizy rozwiązań stosowanych w innych branżach oraz od stworzenia kilku koncepcji chwytania, formowania oraz prowadzenia czap. Po testach różnych chwytaków wybraliśmy finalne rozwiązanie, które zostało wykorzystane w urządzeniu końcowym. Po zakończonym montażu zostały przeprowadzone dodatkowe testy na gotowym urządzeniu w celu zapewnienia płynności pracy z czapami różnego rodzaju oraz optymalizacji parametrów działania w celu osiągnięcia zakładanej wydajności na poziomie 60 sztuk na minutę.

 

Efekt


W trakcie prac badawczo-rozwojowych stworzyliśmy nowe urządzenie do osadzania czap rozwiązujące problem zdeformowanych czap / nasadek aerozolowych, z którym borykał się nie tylko nasz klient, ale też wiele innych firm z branży.


Dzięki instalacji osadzarki stworzonej przez Solmatic udało się w 100% wyeliminować efekt łamania czap podczas procesu osadzania. Wcześniej współczynnik straconych czap był dwucyfrowy i w efekcie klient często decydował się na realizację osadzania manualnie przez pracowników, co wymagało dodatkowych nakładów pracy na żmudne zajęcie, które powinno być całkowicie zautomatyzowane.


Jest to już kolejna maszyna w naszej ofercie, która mierzy się z problemem zdeformowanych czap aerozolowych, tym razem od strony klienta końcowego. Kilka lat temu stworzyliśmy maszynę do równomiernego układania czap warstwami w pudłach – ta maszyna działa obecnie u naszego klienta z Rosji, który jest jednym z większych producentów czap w tej części Europy. Wspomniana maszyna przyniosła klientowi szereg korzyści, o których możecie poczytać tutaj  – między innymi blisko 25% oszczędności na transporcie.

 

Maszyny użyte w projekcie:

  1. Elewator czap ESN
  2. Sorter czap SCZ
  3. Osadzarka czap Pick & Place OPP

 

Potrzebujesz rozwiązania dla siebie? Szukasz kompetentnego partnera? Skontaktuj się z naszymi inżynierami! Z pewnością dopasujemy urządzenie odpowiednie dla Twojej linii. Napisz na sales@solmatic.pl lub zadzwoń pod numer +48 32 307 07 41.