STACJE CIP
Systemy Cleaning-In-Place
Jesteśmy producentem nowoczesnych systemów do mycia i dezynfekcji linii produkcyjnych. Systemy Cleaning-In-Place to rozwiązanie pozwalające zwiększać zyski i zarazem utrzymać czystość w zakładzie produkcyjnym, którego nieodłącznym elementem są zanieczyszczenia w postaci pozostałości produkcyjnych czy bakterii.
Jak działają systemy CIP?
Systemy Cleaning-In-Place gwarantują utrzymywanie w czystości większości elementów linii produkcyjnych – takich jak rury, filtry i zbiorniki. Wykorzystywane są w miejscach, w których surowe zasady sanitarne wymagają najwyższej dbałości o higienę i bezpieczeństwo wytwarzania produktów, czyli w:
 • przetwórstwie żywności,
 • produkcji napojów,
 • produkcji wyrobów mleczarskich,
 • wytwarzaniu kosmetyków,
 • produkcji farmaceutyków.
Podczas pracy systemy CIP wykorzystują oszczędne rozwiązania – takie jak kilkukrotne filtrowanie czy wykorzystywanie tej samej wody do czyszczenia maszyn. Mycie za pomocą stacji CIP najczęściej składa się z następujących etapów:
 • płukanie w celu usunięcia resztek,
 • alkaliczne mycie w celu usunięcia tłuszczy i białek,
 • ponowne płukanie wodą,
 • mycie kwasem w celu usunięcia resztek mineralnych oraz neutralizacji,
 • końcowe płukanie wodą.
Poproś o wycenę >
Oferta Solmatic
Stacje Cleaning-In-Place mobilne

Mobilne stacje Cleaning-In-Place stworzone zostały z myślą o szybkim i łatwym przemieszczaniu. Dzięki temu systemy myjące mogą znaleźć się bliżej komponentów przeznaczonych do odkażenia. W przypadku rur czy zbiorników możliwe jest również tymczasowe połączenie ich z systemem w celu dokładniejszego mycia. Mobilna stacja CIP sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie:


 • linie produkcyjne rozmieszczone są w kilku różnych punktach zakładu,
 • zakład wymaga od swoich urządzeń dużej elastyczności,
 • zachowanie prawidłowych warunków sanitarnych wiąże się z koniecznością lepszego dostępu do mytych elementów.

W każdym z powyższych przypadków mobilna stacja będzie dla zakładu nie tylko bardziej ekonomiczna niż stacja stacjonarna, ale też stanie się dobrym rozwiązaniem pod kątem wewnętrznej logistyki.Stacja mycia CIP typu OGL-09


Stacja mycia CIP (Cleaning In Place) jest mobilnym urządzeniem służącym do mycia urządzeń, linii technologicznych i rurociągów w obiegu zamkniętym.

Urządzenie składa się ze zbiornika alkaliów ustawionego na ramie z profili zamkniętych nierdzewnych, pompy, zbiornika z grzałkami, orurowania z zaworami i czujnikami oraz z szafy sterowniczej. Zbiornik posiada właz i główkę myjącą. Na zbiorniku zamontowane są czujniki poziomu detergentu, które wyświetlają się na panelu sterowania HMI. Pompa, zbiornik z grzałkami i czujniki zasilane są prądem z szafy sterowniczej. Zawory sterowane są poprzez szafę sterowniczą sprężonym powietrzem.

W procesie mycia czysta woda, przy pomocy pompy, tłoczona jest przez wybrany obiekt w celu wstępnego płukania, po czym odprowadzana jest do ścieku. Następnie odbywa się mycie właściwe, w którym przez obiekt puszczana jest woda z dodatkiem detergentu. Stężenie detergentów w wodzie kontrolowane jest przez konduktometr. W trakcie przepływania przez zbiornik z grzałkami woda z detergentem jest podgrzewana. Jej temperatura kontrolowana jest przez czujniki. Po myciu właściwym następuje płukanie obiektu czystą wodą. Czas poszczególnych kroków mycia obiektów jest ustalany w ustawieniach programów.

Stacje Cleaning-In-Place stacjonarne
Stacja Cleaning-In-Place stacjonarna stworzona jest do instalacji w konkretnie określonym miejscu - bez możliwości jej przemieszczenia. Ten rodzaj stacji sprawdzi się więc świetnie w zakładach, w których funkcjonują sztywne godziny pracy linii produkcyjnych, a przestoje są krótkie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zakład nie odczuje strat związanych z przestojami, które generowałoby przemieszczanie z punktu do punktu stacji mobilnej.
Innowacyjna myjka dla taśmociągów

Stacja myjąca do taśmociągów spożywczych w technologii Cleaning-In-Place (CIP) to owoc prac R&D zrealizowanych przy pomocy środków UE. We współpracy z wiodącymi producentami chemii myjącej dla przemysłu, przeanalizowaliśmy obecnie stosowane metody oraz potrzeby, co potwierdziło nasze przekonania o tym, że mycie w zakładach przetwórstwa przemysłowego od lat jest ogromnym wyzwaniem i obszarem, który wymaga podniesienia efektywności.

Wykorzystując wiedzę zdobytą przez lata na temat technologii Cleaning-In-Place, stworzyliśmy rozwiązanie bardzo korzystne dla firm, które:

 • redukuje ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego poprzez automatyzację procesu mycia,
 • ogranicza zużycia wody i energii.Efektem realizowanego projektu jest automatyczne, bezinwazyjne mycie taśmociągów podczas procesu produkcyjnego nawet w niskich temperaturach, dzięki zastosowaniu opcji samooczyszczania w obiegu zamkniętym.

Dodatkowymi atutami rozwiązania są monitoring i nadzór nad procesem mycia i czyszczenia: ilość środka dezynfekującego, data mycia, operator myjący, jaki program mycia został zastosowany itp. W branży spożywczej bardzo duże znaczenie mają aspekty higieniczne związane z koniecznością zapewnienia doskonałej czystości maszyn produkcyjnych. Istotne jest utrzymywanie odpowiednich temperatur w zakładach produkcyjnych oraz stałe doskonalenie własnej linii produkcyjnej i dostosowanie jej do międzynarodowych standardów norm bezpieczeństwa i higieny.

Dlaczego my?
Higiena i bezpieczeństwo korzystając z naszych systemów CIP, zyskujesz pewność utrzymania najwyższych standardów higienicznych w przedsiębiorstwie. Systemy do mycia linii produkcyjnych pozwalają utrzymać wszystkie urządzenia w czystości, dzięki czemu do produktów oraz żywności znajdujących się na taśmie nie przedostają się szkodliwe bakterie i zarazki.
Brak przestoju produkcyjnego zaletą stacji CIP produkowanych przez Solmatic jest możliwość ich wykorzystywania bez zatrzymywania produkcji. W praktyce oznacza to zwiększenie zysków i niższe nakłady pracy.
Bezproblemowa obsługa cały proces mycia może być sterowany ręcznie lub zdalnie za pomocą specjalnie zaprogramowanego przez Solmatic systemu. W zależności od potrzeb możemy wkomponować naszą stację CIP w istniejącą linię produkcyjną, by razem stanowiły jeden spójny system.
Bezawaryjność niedomyte linie produkcyjne są narażone na kosztowne awarie (np. w przypadku zatkania filtrów przez kawałki żywności, konieczne będzie wyłączenie całej taśmy produkcyjnej i skorzystanie z serwisu). Regularne czyszczenie linii produkcyjnych pozwala uniknąć usterek maszyn i wysokich wydatków na ich naprawę.
Sprawdzone podzespoły nasze maszyny składają się ze sprawdzonych komponentów wykonanych ze stali nierdzewnej odpornej na zniszczenia mechaniczne. Przed dostarczeniem maszyny klientowi wszystkie urządzenia przechodzą testy wydajności i bezpieczeństwa. Korzystamy z produktów renomowanych dostawców – filtrów, pomp czy zaworów.
Serwis gwarancyjny wszystkie maszyny Solmatic obejmuje gwarancja. Prowadzimy również serwis gwarancyjny online. Pomagamy zdalnie naszym klientom niezależnie od tego, gdzie w danej chwili się znajdują. Nasi fachowcy wykonują przeglądy okresowe. Posiadamy szeroki asortyment sprawdzonych części zamiennych, więc jeśli podczas badania technicznego okaże się, że jedna z części powinna zostać wymieniona, możemy wykonać taką usługę od razu.
Zobacz przykładowe realizacje
Do pobrania: Katalog